Technika Bowena – często zadawane pytania

Kto może korzystać z zabiegów?

Z terapii Techniką Bowena może korzystać każdy w wieku od noworodka do późnej starości. Metoda jest delikatna i nie obciąża pacjenta.

Jak wygląda zabieg?

W trakcie zabiegu pacjent leży w ubraniu na łóżku do masażu. Terapeuta wykonuje na ciele pacjenta serie delikatnych ruchów-ucisków. Uciski pobudzają organizm do samoleczenia. Zabieg wykonuje się  przez cienką odzież –  bez konieczności odsłaniania ciała, co nie zmniejsza skuteczności zabiegu.

Ile trwa zabieg?

Pierwsze spotkanie trwa około półtorej godziny – w tym czasie terapeuta przeprowadza wywiad na temat dolegliwości pacjenta oraz wykonuje podstawowe zabiegi relaksacyjne. Kolejne zabiegi trwają od 15 minut do 1 godziny.

Jak często wykonuje się zabiegi?

Zabiegi Techniką Bowena wykonuje się z zachowaniem przerw od 5 do 10 dni. Najczęściej umawiam się z pacjentami raz w tygodniu z siedmiodniowym odstępem. Przerwa między zabiegami jest istotnym elementem terapii. W tym czasie ciało pacjenta samo pracuje, czyli toczy się w nim proces samoleczenia rozpoczęty w czasie zabiegu. W specyficznych przypadkach stosuję dłuższe przerwy, dwu- a nawet trzytygodniowe.

Ile zabiegów jest potrzebnych?

Przebieg terapii i tym samym ilość potrzebnych zabiegów jest sprawą indywidulaną i zależy od:

  • ogólnego stanu zdrowia pacjenta
  • trybu życia – oceniamy dietę, odpoczynek, ilość snu
  • poziomu stresu w życiu
  • wieku pacjenta
  • kondycji fizycznej
  • od długości trwania dolegliwości

W przypadku świeżych urazów często wystarczy od 1 do 3 zabiegów.

Wiele schorzeń, typu bóle stawów kolanowych, bóle kręgosłupa wymagają serii zabiegów – od 3 do kilkunastu, a nawet większej ilości.

W przypadku chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie stosuje się około 20-25 zabiegów

W przypadku chorób autoimmunologicznych typu Hashimoto, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów również stosuje się serie 20=25 zabiegów.

Pacjenci z chorobami przewlekły i w starszym wieku mogą długotrwale stosować terapię Techniką Bowena jako sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Czy metoda, która pomaga na wszystko, może pomóc w konkretnym przypadku?

Technika Bowena uruchamia procesy samoleczenia organizmu i dlatego jest skuteczna w usuwaniu bardzo wielu dolegliwości.

Mówi się, że jeśli coś jest na wszystko, to najczęściej jest do niczego. To powiedzenie nie odnosi się do techniki Bowena. Zabiegi wykonane techniką Bowena rzeczywiście pomagają na wiele dolegliwości i schorzeń. Dzieje się tak dlatego, że technika Bowena usuwa napięcia spowodowane stresem oraz przebytymi urazami i przywraca równowagę całego organizmu. Obecnie wiele mówi się o tym, że organizm ludzki ma bardzo duże możliwości regeneracyjne i wyposażony jest w wiele mechanizmów, które nawet po ciężkich urazach pozwalają wrócić do sprawności.

Korzystałem z wielu metod leczenia, wszystkie zawiodły. Czy jest sens korzystania z terapii Bowena?

Z metody warto próbować nawet w beznadziejnych przypadkach i ciężkich stanach zdrowia pacjenta. Indywidualne doświadczenia terapeutów mówią o przykładach wyleczenia pacjentów, którym medycyna akademicka nie mogła pomóc – stan pacjenta poprawiał się po zastosowaniu terapii Techniką Bowena.

Czy korzystanie z terapii Bowena wyklucza inne metody leczenia?

Korzystanie z terapii Bowena nie zastępuje medycyny akademickiej i leczenia farmakologicznego. W trakcie terapii Techniką Bowena należy kontynuować leczenie farmakologiczne zgodnie ze wskazaniami lekarza prowadzącego. Powinno natomiast zrezygnować się z zabiegów rehabilitacyjnych, zwłaszcza masaży, ponieważ równoczesne stosowanie innych metod zmniejsza skuteczność terapii techniki Bowena.

Jestem po kilku sesjach Bowena i nie widzę poprawy.

Brak poprawy, regres po znacznej poprawie lub też tymczasowe pogorszenie może mieć wiele przyczyn. Bardzo często pacjenci powielają te same szkodliwe zachowania, np. krzywo siedzą, dźwigają ciężary na jednym ramieniu, źle śpią, wykonują jednostronne obciążające ćwiczenia czy prace, prowadzą niezdrowy tryb życia itp. W ten sposób wciąż ponawiają dawne urazy czy dolegliwości. Często główną przyczyną jest stres. Dla niektórych mogą być to silne traumatyczne przeżycia, a dla innych z pozoru codzienne doświadczenia, jednakże dla nich są one znaczącym źródłem stresu. Warto rozpoznać źródło stresu i w miarę możliwości je ograniczyć lub wyeliminować. Pamiętajmy, że przyczyną ponad 90% chorób jest stres.

Czy w trakcie terapii Bowena mogę uprawiać sport?

Jak najbardziej! Aktywność fizyczna zawsze sprzyja zdrowiu i wpływa na prawidłowe działanie naszego ciała i umysłu.

Co mogę odczuwać po zabiegu?

Odczucia po zabiegu mogą być różne:

  • Pacjenci, którzy cierpieli na bezsenność, odczuwają senność, ich nocny sen wydłuża się.
  • Osoby apatyczne, zwłaszcza w stanach depresyjnych, odczuwają przypływ energii, śpią krócej, sen przynosi wyraźne odprężenie.
  • Wzmaga się perystaltyka, co wynika z rozluźnienia spiętych mięśni i powięzi jamy brzusznej. Wielu pacjentów odczuwa natychmiastową potrzebę skorzystania z toalety.

Po każdym zabiegu pacjent odczuwa wyraźne odprężenie i co się z tym wiąże – poprawę samopoczucia. Pacjentom przybywa energii i sił witalnych.

Technika Bowena jest terapią manualną, która oddziałuje na ciało. Poprzez polepszenie stanu zdrowia fizycznego terapia wpływa również na poprawę stanu psychicznego pacjenta.

Po zabiegu może też pojawić się ból – najczęściej jest to sygnał, że organizm podjął pracę regeneracji uszkodzonych tkanek czy narządów. W razie wątpliwości – proszę o kontakt!

Dla wzmocnienia efektu zabiegu możesz zastosować teorię 3xP

  • Pospaceruj – ruch jest lekiem na wiele dolegliwości
  • Pij wodę – prawidłowe nawodnienie organizmu sprzyja powrotowi do zdrowia
  • Poczekaj – nawet jeśli nic nie czujesz, efekty pojawią się już wkrótce

Ile kosztuje zabieg?

Zobacz : cennik

Zabieg Techniką Bowena wykonuje się zazwyczaj na leżąco przez ubranie.
Technika Bowena – gabinet Bellata w Krakowie