blog

Zabieg manualny ogranicza ochotę na słodycze: jak to możliwe?

Czy można stracić apetyt na słodycze po zabiegu manualnym? A skoro można – jak to możliwe?

Rozmawiałam dzisiaj z pacjentką, która w zeszłym tygodniu zakończyła cykl terapii hormonalnej. Pacjentka zadzwoniła, ponieważ zaskoczył ją efekt ostatniej wizyty. Opowiadała, że po każdym zabiegu odczuwała znaczące rozluźnienie ciała, wyciszyły się u reakcje związane z PMS, menstruacja przebiegła bez bólu – tego się spodziewała i to się wydarzyło. Ale zauważyła coś jeszcze: zauważyła, że straciła ochotę na słodycze. Zazwyczaj rozpoznawała zbliżający się okres po ogromnym zapotrzebowaniu na słodycze. Czekoladę, miód, ciastka zjadała w nieprzyzwoitych ilościach.Tym razem nic takiego się nie wydarzyło. Co więcej, kiedy skosztowała coś słodkiego, okazało się , że jej nie smakuje! Była bardzo zaskoczona tym odkryciem i chciała zapytać, czy po zabiegu manualnym można stracić apetyt na słodycze? Odpowiedziałam, że… można. Jak to możliwe?

Czy wiecie, że kobieta przed miesiączką zjada 30-40% więcej kalorii, głównie słodyczy, niż normalnie?

Apetyt na słodycze u kobiet jest ściśle związany z cykliczną zmianą hormonów. Przed miesiączką dochodzi do podwyższenia poziomu estrogenów w stosunku do progesteronu, czemu najczęściej towarzyszy spadek wydzielania serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiadającego za samopoczucie, który ma ogromny wpływ na nasz sen, nastrój i apetyt. Przy niedoborze serotoniny wzrasta łaknienie, zwłaszcza na węglowodany, głównie słodycze. Jednym słowem organizm domaga się słodyczy, aby poprawić samopoczucie.

Podobnie jak przed miesiączką, także w okresie menopauzy poziom hormonów obniża się gwałtownie. To powoduje obniżenie poziomu serotoniny, której niedobór – jak już wiemy – powoduje zwiększenie apetytu na węglowodany. Mniejsze stężenie estrogenów to również niższe stężenie neuropeptydu Y, związku odpowiedzialnego za poziom glukozy we krwi. I znowu organizm kobiety stara się o wyrównanie poziomu cukru we krwi, wysyłając sygnał zwiększonego zapotrzebowania na węglowodany.

No to już wiecie, jak to się dzieje, że zabieg Bowena może obniżyć zapotrzebowanie na słodycze:).