Każdego z nas od czasu do czasu dopada ból głowy. Aby się go pozbyć, sięgamy po tabletki przeciwbólowe. Ale kiedy ból trwa długo i stale wraca, zażywanie leków nie przynosi pożądanych efektów a nawet może pogorszyć sytuację.
Od lat na całym świecie rośnie ilość zażywanych środków przeciwbólowych. Coraz częściej sięgamy po coraz silniejsze leki. Niestety zapominamy, że tabletka nie leczy przyczyny bólu, tylko tłumi odczuwanie bólu. Aby skutecznie uwolnić się od bólu, trzeba usunąć jego przyczynę.
Ból głowy może mieć różne przyczyny i powinien być leczony na różne sposoby. Wyróżniliśmy pięć typów bóli głowy, które naszym zdaniem pojawiają się najczęściej.
🍁Napięciowy ból głowy🍁
Zapewne nie raz obudziłeś się rano z uczuciem obręczy, która zaciska się wokół głowy, potem napina szyję, obejmuje barki i w końcu całe plecy. Masz ochotę połknąć całą fiolkę leków, aby móc przetrwać dzień.
Nawet 36 procent mężczyzn i 42 procent kobiet odczuwają napięciowy ból głowy. Jest to najczęściej spotykany rodzaj bólu. Pojawia się w skroniach i z tylu czaszki, potem schodzi w dół szyi i obejmuje całe barki.
Napięciowy ból głowy pojawia jako skutek stresu. To stres powoduje napięcie organizmu i uruchamia proces ucieczki obciążonego umysłu w objawy psychosomatyczne, które mają nam uświadomić, że sprawy źle się mają. Napięciowy ból głowy może też wywołać zła postawa i zbytnie napięcie mięśni przykręgosłupowych, najczęściej w rejonie szyi.
Jeśli ból pojawia się sporadycznie, to pewnie tabletka pomoże. Jednak jeśli problem pojawia się częściej, chronicznie ( to znaczy powyżej 15 dni w miesiącu), zapewniamy, że farmakologia nie pomoże. Poszukaj pomocy gdzie indziej.
Terapia Bowena jest jednym ze sposobów pracy z chronicznym bólem napięciowym głowy. Pomaga systemowi nerwowemu poradzić sobie ze stresem, przywraca oczekiwaną równowagę pracy organizmu. Wielu pacjentów odczuwa poprawę już po pierwszych zabiegach.
🍁Migreny🍁
Bardzo wiele osób odczuwa nadejście migreny zanim pojawi się ból głowy. Ból pojawia się najczęściej z jednej strony czaszki i jest nieznośny, przenikliwy. Bólowi towarzyszą mdłości, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Kiedy migrena mija, czujesz się całkowicie wyczerpany.
Nawet 15 procent populacji cierpi na migreny. Mają one różną częstotliwość: od kilku razy do roku nawet kilku ataków w tygodniu.
Kobiety częściej cierpią z powodu migreny niż mężczyźni. Najczęściej związane jest to ze zmianami hormonalnymi. Bóle migrenowe pojawiają się zazwyczaj w okresie dojrzewania, ciąży a potem menopauzy. Nie ma jednej przyczyny migren. Powody pojawiania się migren są rozmaite, od diety, stylu życia po stres i emocje.
Chorzy ratują się różnymi sposobami. Zażywają silne leki przeciwbólowe. Korzystają z akupunktury, medytacji lub metod relaksacji. Ratunku możemy szukać także w Terapii Bowena.
Ruchy Terapii Bowena działają na głębokie warstwy powięzi i pomagają zwalczać migrenę, szczególnie jeśli jest ona połączona z problemami hormonalnymi.
🍁„Lekowe bóle głowy”, tak zwane bóle odbite🍁
Pojawiły się u ciebie bóle napięciowe lub migreny. Kilka tabletek załatwiło sprawę. Po jakimś czasie zauważasz, że im więcej tabletek zażywasz, tym bóle są mocniejsze i coraz częściej pojawiają się? To znaczy że cierpisz na tak zwane bóle odbite, które są reakcja na nadmierne używanie leków przeciwbólowych.
Problem nasilania się bólu i ich częstotliwości to problem osób, które lekami zagłuszają ból bez szukania powodów kłopotów ze zdrowiem. Leki, takie jak paracetamol czy medykamenty zawierające kofeinę, mogą nas uzależnić.
Lek tłumi ból, jednak gdy przestaje działać, ból powraca – często ze dwojoną siłą. Bierzemy wtedy kolejne, coraz większe dawki leków – tak nakręca się spirala uzależnienia od leków.
Jaka jest różnica między Terapią Bowena a farmakologicznym leczeniem bólu? Leki oddziałują wyłącznie na objawy, Terapia Bowena usuwa przyczynę bólu. Po zabiegach Terapii Bowena zmniejsza się częstotliwość i natężenie bólu, niezależnie od tego, czy jest to migrena czy napięciowy ból głowy.
🍁Ból głowy typu szczękowego🍁
Nie potrafisz określić typu bólu, który cię dopadł. Boli cię cała twarz, żuchwa. Ból przechodzi wokół uszu i dochodzi do szyi. Mówienie sprawia ból, jedzenie i połykanie wzmacniają przykre odczucia.
Bóle stawu skroniowo-żuchwowego mogą być mylone z innymi rodzajami bólów, jednak istnieją symptomy, które wyróżniające ten konkretny ból. Są to przede wszystkim objawy odczuwane wokół stawu szczękowego. Mamy problemy z ruchomością szczęki, staw zgrzyta lub skrzypi podczas poruszania. Zdarza się także szczękościsk. Powodem mogą być problemy stomatologiczne, stres lub infekcje w obrębie twarzoczaszki.
Jeśli przyczyną jest problem stomatologiczny, wystarczą regularne wizyty u dentysty. Jeśli powodem jest bruksizm, czyli nadmierne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki, pomoże Terapia Bowena. Terapia rozluźnia napięte mięśnie szczęki: usuwa źródło problemu i tym samym uwalnia od bólu głowy.
🍁Zatokowy ból głowy🍁
Czujesz uciskowy ból na czole lub policzkach. Masz zatkany nos, czasem pojawia się gorączka, która sygnalizuje początek infekcji w zatokach: przynosowych lub czołowych. Często pojawia się ból oczu a nawet uszu. Jest to zatokowy ból głowy, który nie przechodzi mimo pozbycia się śluzu z zatok.
Często jesteśmy wtedy leczeni na infekcje zatok. Antybiotyki leczą stany zapalne zatok, lecz nie usuwają źródła bólu, jakim może być niedrożność kanałów przynosowych lub czołowych.
Ruchy Terapii Bowena udrażniają górne drogi oddechowe i pozwalają na wyczyszczenie zatok. Pacjenci pozbywają się rozdzierającego bólu głowy. Bardzo często jest to efekt długotrwały – po serii zabiegów zapalenia zatok nie wracają.
…
Bóle głowy mają różne przyczyny. Trudno zatem o jednakowe traktowanie bóli różnego pochodzenia. Dlatego w zależności od rodzaju bólu terapeuta wybiera odpowiednie sposoby postępowania. To zróżnicowanie podejścia do pacjenta w zależności od źródła problemu powoduje, że Terapia Bowena jest bardziej skuteczna niż pastylka tłumiąca ból.
Jeśli cierpisz na ból głowy, zadzwoń i umów się na terapię Bowena.
#migrena #zatokowybolglowy #bruksizm #bolpolekowy #bolezodbicia #bolzatok