blog

Technika Bowena

Co to  jest Technika Bowena?

Technika Bowena to manualna metoda terapeutyczna, jedno z największych osiągnięć medycyny naturalnej XX wieku.  Zabieg terapii Bowena to sekwencje delikatnych ruchów wykonywanych na ciele pacjenta, które pobudzają organizm do samoleczenia. Terapia oddziałuje na ciało wyłącznie w sposób mechaniczny.

Terapia Bowena nie ma nic wspólnego z bioenergioterapią czy innymi terapiami opartymi na przekazywaniu energii.

Terapia działa ogólnoustrojowo. Cechują ją: delikatność, prostota, nieinwazyjność, bezpieczeństwo, minimalizm i niezwykła skuteczność – często poprawa jest odczuwalna już po pierwszym zabiegu, w wyniku którego następuje znaczna poprawa zdrowia lub całkowite wyleczenie.

Skąd wiadomo, że terapia Bowena jest bezpieczna? I skuteczna?

Bezpieczeństwo i skuteczność metody wynika ze sposobu jej działania: terapia Bowena uruchamia mechanizmy samoleczenia organizmu człowieka. Kiedy skaleczymy się w palec, to proces samoleczenia powoduje zagojenie się rany. Kiedy chorujemy na grypę, to mechanizmy samoleczenia powodują zwalczenie infekcji – leki tylko pomagają w walce z chorobą, ale bez mechanizmu samoleczenia byłyby bezużyteczne. Liczne infekcje, życie w ciągłym stresie, nieregularne posiłki, zbyt mała ilość odpoczynku – to wszystko obniża wrodzone możliwości naszego organizmu do samoleczenia. Terapia Bowena uruchamia je na nowo.

Skąd pochodzi Technika Bowena?

Technika Bowena powstała w Australii. Została intuicyjnie odkryta i opracowana przez Toma Bowena (1916-1982) w połowie XX wieku, niezwykle utalentowanego człowieka, wielkiego społecznika.

Technika Bowena opiera się na połączeniu trzech metod terapeutycznych. Są to:
– osteopatia – terapia, która oddziałuje na całe ciało pacjenta: kości, mięśnie, stawy, więzadła, powięź.
– fizjoterapia
– terapia naturalna aborygenów, rdzennych mieszkańców Australii

W Australii, skąd pochodzi, Technika Bowena jest uznawana za oficjalną metodę leczniczą i jest refundowana przez zakłady ubezpieczeń. Stowarzyszenie Terapeutów Bowtech Polska również podejmuje starania, aby Technika Bowena była uznana w Polsce za oficjalną metodę leczenia a jej terapeuci – jako osoby wykonujące zawód medyczny.

Jak działa Technika Bowena?

Tom Bowen swoją metodę terapeutyczną opracował intuicyjnie dobierając ruchy i uciski ciała pacjentów. Jego metoda doczekała się naukowego wyjaśnienia dopiero po jego śmierci, XXI w wieku. Zaledwie kilka lat temu naukowcy opisali powięź – strukturę obecną w ciele człowieka. Okazuje się, że terapia Techniką Bowena polega właśnie na pracy z powięzią.

Co to jest powięź?

Powięź to rodzaj tkanki łącznej, która opasuje mięśnie. Powięź przypomina błoniaste taśmy i pasy – jeśli przygotowujesz obiad z mięsa, to błony które odcinasz są właśnie powięzią. Wygląda niepozornie, ale to ona w dużym stopniu odpowiada za kondycję naszego ciała. Powięź utrzymuje mięśnie i łączą je między sobą – bez powięzi mięśnie wisiałyby na naszym kręgosłupie i obojczykach jak luźny worek. To powięź utrzymuje ciało w dobrej formie. Mięśnie tylko odpowiadają na impulsy wysyłane przez system nerwowy i hormony i kurczą się. Za przewodzenie w ciele impulsów i hormonów odpowiada właśnie powięź.  Powięź odpowiada w organizmie za:

 • przewodzenie bodźców nerwowych
 • przewodzenie hormonów
 • hemodynamikę, czyli czynności mechaniczne serca
 • procesy immunologiczne, czyli odporność organizmu

Technika Bowena pracuje z powięzią naszego ciała. Dzięki temu nie leczy pojedynczych schorzeń, ale przywraca równowagę pracy całego organizmu. W trakcie zabiegu terapeuta stosuje sekwencje ucisków, które prowadzą do rozluźnienia napiętych powięzi. Rozluźnione powięzi lepiej wykonują pracę, za którą odpowiadają w ludzkim ciele. Uwolnienie napiętych powięzi prowadzi do rozluźnienia mięśni i usunięcia blokad – to uruchamia proces samoleczenia organizmu.

Jakich efektów możemy spodziewać się po terapii Techniką Bowena?

Efekty terapii Techniką Bowena są widoczne już po pierwszym zabiegu. Ciało odpręża się, następuje przypływ sił życiowych, zmniejsza się uczucie zmęczenia.

 • poprawa pracy narządów wewnętrznych – już w trakcie wykonywania zabiegu słychać wzmożoną pracę układu pokarmowego. Po zabiegu organizm jest dotleniony i uwolniony od zewnętrzych objawów stresu.
 • poprawa sylwetki ciała – plecy prostują się, ruchy nabierają lekkości
 • poprawa wyglądu skóry –  krew lepiej krąży, co wpływa  na poprawę wyglądu ciała, skóra jest dotleniona i jaśniejsza
 • powrót do aktywności fizycznej – dzięki zabiegom wiele osób wraca do aktywności fizycznej, na którą do tej pory nie mieli siły ani ochoty

W trakcie terapii stopniowo naprawie podlegają kolejne funkcje ciała i narządy.

Jakie są zalety Techniki Bowena:

 • delikatność – zabieg jest delikatny i przyjemny dla pacjenta
 • usuwa zmęczenie i oznaki stresu
 • uruchamia procesy samoleczenia organizmu
 • oddziałuje na całe ciało –  oprawia kondycję fizyczną i stan psychiczny pacjenta
 • skuteczność –  pomaga w 88 % przypadków
 • całkowicie naturalna – uruchamia naturalne mechanizmy obronne i samoleczenia ciała
 • dla każdego – można ją stosować w każdym wieku i każdym stanie zdrowia od urodzenia do wieku późnego, także dla kobiet w ciąży i noworodków

Czy terapia wpływa na stan psychiczny pacjenta?

Technika Bowena jest terapią manualną, która działa na ciało, niemniej poprzez polepszenie stanu zdrowia fizycznego wpływa na poprawę stanu psychicznego pacjenta. Po każdym zabiegu pacjent odczuwa wyraźne odprężenie i co się z tym wiąże – poprawę samopoczucia. Czuje przypływ energii i sił witalnych, co może być zachętą do podjęcia nowych zadań i aktywności.

Więcej o technice Bowena przeczytasz na stronach:

http://www.bowenpolska.pl/