Technika Bowena, znana również jako terapia Bowena, to metoda terapeutyczna opracowana przez Australijczyka Toma Bowena w latach 50. i 60. XX wieku. Często nazywana masażem jest zaliczana do metod osteopatycznych i powięziowych, z którymi wykazuje wspólne cechy. Ale istnieje też kilka cech, które wyróżniają technikę Bowena od innych metod terapeutycznych. Czym zatem różni się ta technika, co stanowi o jej niepowtarzalnym charakterze?
1. Delikatność i subtelność
Technika Bowena polega na wykonywaniu na ciele pacjenta delikatnych, mało inwazyjnych ruchów. Terapeuta pracuje głównie palcami. Ruchy wykonywane przez terapeutę pobudzają naturalne zdolności samoregulacji i samozdrowienia organizmu.
2. Pauzy i przerwy
Podczas sesji terapeutycznej Bowena terapeuta wykonuje na ciele pacjenta sekwencje kilku ruchów. Po każdej takiej sekwencji terapeuta opuszcza pomieszczenie na kilka minut i zostawia pacjenta samego, aby dać ciału czas na reakcję i reorganizację pracy organizmu. Przerwy te są istotną częścią zabiegu, dają bowiem ciału czas potrzebny na przyjęcie informacji, jaką są sekwencje ruchów, i odpowiedź na bodźce terapeutyczne. Jest to unikalny aspekt techniki Bowena, który ma na celu zachęcenie organizmu do samodzielnego naprawiania się.
3. Całościowe podejście
Technika Bowena koncentruje się na całej osobie, a nie tylko na konkretnych objawach czy schorzeniach pacjenta. Terapeuta traktuje ciało pacjenta jako integralną całość, uwzględniając zarówno aspekty fizyczne, jak i emocjonalne. W trakcie sesji terapeutycznej uwzględnia się zarówno historię zdrowotną pacjenta, jak i jego obecną kondycję.
4. Długotrwałe efekty
Technika Bowena znana jest z tego, że może prowadzić do trwałych rezultatów terapeutycznych. Wielu pacjentów zgłasza poprawę swojego stanu zdrowia, zarówno w zakresie bólu i dyskomfortu fizycznego, jak i w sferze emocjonalnej. Często wystarcza stosunkowo niewiele sesji terapeutycznych, aby osiągnąć trwałe efekty.
Warto jednak zaznaczyć, że technika Bowena może być skuteczna w niektórych przypadkach, ale niekoniecznie sprawdza się dla każdego pacjenta lub schorzenia. Jak zawsze, przed rozpoczęciem terapii, zachęcam do kontaktu, aby można było ocenić, czy technika Bowena jest dla Ciebie odpowiednia.
Zapraszam do kontaktu:)